RwandaRwanda, Republika Rwandy

Państwo w środkowo-wschodniej Afryce, położone pomiędzy dwoma większymi sąsiadami, Demokratyczną Republiką Konga (dawniej Zairem) na zachodzie a Tanzanią na wschodzie. Oprócz tego graniczy z Ugandą na północy i Burundi na południu.

Jest położona na bardzo pofałdowanym terenie, skąd wziął się przydomek Rwandy - Kraj tysiąca wzgórz (fran. Pays des Mille Collines i Igihugu cy’Imisozi Igihumbi w jęz. kiniarwanda). Jeden z najgęściej zaludnionych krajów w Afryce. Stolicą Rwandy jest liczące około 1 miliona mieszkańców Kigali.
Rwanda jest członkiem ONZ i od 29 listopada 2009 r. członkiem Wspólnoty Narodów.


Kibeho
(tekst ze strony kibeho-sanctuary.com)
Kibeho leży na południu kraju, w dystrykcie administracyjnym Nyaruguru, 36 km od biskupstwa Gikongoro i 30 km od biskupstwa Butare. O tej położonej na uboczu osadzie dużo się mówi jako o miejscu objawień i pielgrzymek. Wszystko zaczęło się 28 listopada 1981 r., kiedy uczennica szkoły średniej w Kibeho, Alphonsine Mumureke, ujrzała – jak utrzymywała – Panią niezwykłej urody, która przedstawiła się jako Nyina wa Jambo, to znaczy Matka Słowa. Domniemana widząca natychmiast uznała ją za Błogosławioną Dziewicę Maryję, Matkę Jezusa, naszego Zbawiciela.

Jednak Matka Boża przybyła do Kibeho, w sercu Afryki, nie dlatego, że jest ono bardziej tego godne niż inne miejscowości; raczej dlatego, że nasza Matka Niebieska, w swoim miłosierdziu i macierzyńskiej czułości dla wszystkich swoich dzieci, ukazuje się tam, gdzie chce, komu chce, jak chce i kiedy chce. Tak mówiła widzącym, odpowiadając na ich pytania. Kiedy więc czas się wypełnił, zgodnie z poleceniem Opatrzności Bożej, Dziewica Maryja wybrała na miejsce objawień Kibeho, aby przekazać całemu światu ważne i pilne orędzie.

Do 1992 r. Kibeho było jedną z parafii diecezji Butare. Kiedy erygowano diecezję Gikongoro, placówkę odłączono od Butare i przyłączono do nowej jednostki administracyjnej. Parafia słynęła z dużej żarliwości swoich chrześcijan. Powstała w 1934 r. i została poświęcona Maryi Matce Boga.